Kırkevler mi , Eski Otogar mı ? Yoksa Aynı Yerinde mi Kalmalı?

Çankırı’da Hükümet Konağı tartışmaları tam gaz sürüyor. Peki yeni Hükümet Konağı Kırkevler’emi yapılsın eski otogar arazisine mi yapılmalı. Bu konuda uzunca bir süredir konuya uzman dostlarımla sohpetler ediyorum. Böylesi bir projenin ya yeni bir yerleşim arazisine yapılarak bölgeye katma değer üretmesi ya da merkezde yapılarak şehir estetiğine katkı yapması gerekiyor.

Hükümet konağının Kırkevlere yapılması halinde, adeta unutulmuş durumda olan Kırkevler sakinlerinin yaşadığı başta kanalizasyon sıkıntısı olmak üzere bir çok sorunu çözüme kavuşur. Ilgaz yönünden şehre girişte göze hoş gelecek bir yapı karşılamış olur. Yolcu taşımacılığı sektörü canlanır kanlanır. Fakat Çankırı’nın böylesi geniş bir araziyi sadece hükümet konağı olarak değerlendirmesi hata olur kanaatindeyim.

Kırkevler, Toplu Konut Arazisi Olarak Değerlendirilmeli
Kırkevler de yaklaşık 120 dönüm arazi var. Kaba bir hesap ile 4000 dairelik bir TOKİ projesi Kırkevlerin çehresi değiştirilebilir.

Eski Terminal yeri 2004 yılında Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından botanik park olarak düşünülmüştü. Buraya yapılacak park ve çevre düzenlemesi,  Ahmet Yesevî Camiini de ihtişamlı bir görüntüye kavuşturacaktır. Ayrıca Yunus Avm tecrübesi sayesinde zeminden su çıktığını hepimiz gördük. Proje öncesi bunların gözönünde bulundurulması gerekiyor. 

Hükümet Konağı Bulunduğu Yere Yapılmalı!
Mevcut Hükümet Konağı yıkılsın, yerine ihtiyaçlara cevap verebilecek altında 4 kat otoparkı olan modern bir bina yapılsın. Mevcut SGK İl Binası ile araziler de içine alacak şekilde yapılabilir. Bu sayede Çankırı’nın meydan sorunu da çözümlenmiş olacaktır.

Ortak akıl, birden fazla kişinin toplanarak bir konu hakkında akıl kapasitelerini ve düşünce güçlerini birleştirmesidir. Gelin ortak akılla Çankırı’mıza yakışır, bize yakışır davranışlarla en doğruyu kavga etmeden bulalım.

Yazar: Şevket KOÇ

sevketkoc@msn.com | www.sevketkoc.com

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SMMM Şevket KOÇ

FREE
VIEW